Hakkımızda

Biz Kimiz?

ELGANİ EZMECİZADE tarihi 1853’e dayanıyor. 5 kuşaktır ailemizin yaptığı bu enfes tatlılarımız 30 yıldır İzmir Kemeraltındaki Kızlarağasında satılıyor. Elgani elden gelen bolluk anlamına geliyor. Yerli fide yerli toprak ham maddeyi savunuyoruz. Bu gayede Badem Ezmesi yani evrensel adıyla Marzipan’ı Datça Ak Bademden kendimiz topluyoruz. Her sene Datçaya ak badem toplamaya gidiyoruz. Ceviz Ezmesini Aydın sınırından Isparta sınırına kadar tüm Toros köylerini gezip topladığımız yerli cevizlerden yapıyoruz. Antep Fıstık ezmesi için Gaziantepe gidip sadece 1. Kalite Boz Fıstık topluyoruz. İthal hiçbir ürün kullanmıyoruz. Tüm ezmelerin katkısız doğal ve en önemlisi de vegan olması çok rağbet görmesini sağlıyor.

Ezme kültürü Türk topraklarında ilk şeker ile bademin elde ezilerek bir araya getirilmesiyle ortaya çıkıyor. Bakmayın İtalyanın Almanyanın veya Macaristanın Marzipana sahip çıkmasına. Marzipanı ilk biz Türkler yapıyoruz. Zaten kuruluşundan beri bir Osmanlı geleneği olması da bunu kanıtlar nitelikte. Sadece reçetenin halk ile buluşması çok geç oluyor. 1370’li yıllarda 1. Murat zamanında, saray; zehirlenme korkusu ile tüm çeşnici başı ve aşçılarını kovuyor. Böylece ezme kültürü geç de olsa halk ile buluşuyor. Turizm Bakanlığına göre ezme kültürünün yaşayan son elçisi Elgani ailesinin 3. kuşak dedeleri. 85 yaşında hala ezme yapmaya devam eden Remzi Usta reçete ve geleneğini şimdi 5. kuşak torunları devam ettiriyor.

Badem Ezmesini; kahve ile çok yakışıyor. Ceviz Ezmeleri ise şekersiz çay ile muazzam bir keyif veriyor. Bir çok gazete, yazar ve blogger’a göre İzmirde gidilmesi gereken ilk 3 lezzet noktasından biriyiz. Tüm Türkiyeye koli koli ezme gönderiyoruz. Zaten kuruluşundan beri bir Osmanlı geleneği olması da bunu kanıtlar nitelikte. Sadece reçetenin halk ile buluşması çok geç oluyor. 1370’li yıllarda 1. Murat zamanında, saray; zehirlenme korkusu ile tüm çeşnici başı ve aşçılarını kovuyor. Böylece ezme kültürü geç de olsa halk ile buluşuyor. Turizm Bakanlığına göre ezme kültürünün yaşayan son elçisi Elgani ailesinin 3. kuşak dedeleri. 85 yaşında hala ezme yapmaya devam eden Remzi Usta reçete ve geleneğini şimdi 5. kuşak torunları devam ettiriyor. Badem Ezmesini; kahve ile çok yakışıyor. Ceviz Ezmeleri ise şekersiz çay ile muazzam bir keyif veriyor. Bir çok gazete, yazar ve blogger’a göre İzmirde gidilmesi gereken ilk 3 lezzet noktasından biriyiz. Tüm Türkiyeye koli koli ezme gönderiyoruz.

ezme dik-01

Neden Yerli Ceviz Topluyoruz?

-Çünkü yağ ve asidite oranı en dengeli ceviz YERLİ CEVİZDİR. Dna’sı ile oynanmamıştır. Ata fidelerin verdiği mahsuldür. YERLİ CEVİZ ağacının meyve vermesi için en az 5 yıl gereklidir. İthal cevizlerin hormonlu tavuklardan bir farkı yoktur. 2 yılda meyve vermeleri için dna’ları ile oynanmış ilaçlı ağaçlardan elde edilir. YERLİ CEVİZ en doğalıdır !!! Bu sebep ile toros dağlarının tüm kuzey köylerini tek tek geziyor, sadece yerli ceviz topluyoruz.

Neden Birinci Kalite Bozfıstık Kullanıyoruz?

Hasadın ikinci ve üçüncü haftasında toplanan en genç fıstıklardan biri boz fıstıktır. İsmini kabuğunun boz renginden alır. Kabuktaki kırmızı renk yoğunluğu ne kadar az ise kalite o kadar fazladır. Antep fıstık ezmemizin rengini, o eşsiz kokusunu ve lezzetini veren sadece birinci kalite boz fıstıktır.

Neden Datça Bademi Topluyoruz?

Datça bademinin 5 farklı kalitesi vardır. Nurlu badem, ak badem, sıra badem, elek altı ve kırıklı badem. Ak badem; bu çeşitlerin içerisinde en lezzetli bademdir. Biz de Datça yarımadasının tüm köylerini gezerek ak badem topluyoruz. Badem ezmemizde sadece Datça ak badem kullanılmaktadır. Badem lezzetinin bu denli yoğun hissedilmesini yerli bademe borçludur.

Shopping Cart
Chat
💬 Yardım ?
Merhaba👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?